Co je EEG vyšetření?
Elektroencefalografie (EEG) je vyšetřovací metoda, při níž se snímají elektrické potenciály tvořené převážně buňkami mozkové kůry. Jedná se o pomocnou vyšetřovací metodu užívanou v neurologii (zejména u záchvatovitých onemocnění), případně v psychiatrii. Před vlastním vyšetřením laborantka nasadí vyšetřovanému čepici s elektrodami. Pacient by měl při vyšetření optimálně spočívat v klidu se zavřenýma očima (nejlépe vleže). EEG laborantka je však připravena i na děti s menší ochotou ke spolupráci. Větší děti a dospělí budou v průběhu vyšetření vyzváni k hlubokému dýchání. V některých případech Vás laborantka upozorní na sérii rychlých světelných záblesků. Hluboké dýchání i blikající světlo mohou zvýšit přínos EEG vyšetření. Po vyšetření není třeba žádných specifických režimových opatření.
Co budete k EEG vyšetření potřebovat?
Nespolupracujícím dětem (zvláště v batolecím a předškolním věku) doporučujeme přinést s sebou oblíbenou knížku, hračku, tablet či DVD přehrávač.
Vyšetření většinou indikuje neurolog, případně psychiatr. Pokud odesílajícím lékařem není MUDr. Munzar, budete potřebovat i žádanku od Vašeho lékaře.
Jak dlouho vyšetření trvá?
Standardní záznam trvá 20 minut. Je však třeba počítat s nejméně stejným časem na přípravu. Celkem tedy asi 40 minut. Doporučí-li lékař pořídit spánkový záznam, vyšetření může trvat i mnohem déle. Pro vyšetření batolat a předškoláků nabízíme termíny v časném odpoledni, v době obvyklého spánku.
Kde je možno se objednat?
Kdo Vás bude vyšetřením provázet?
Parametry laboratoře
Naše laboratoř je technicky i personálně přizpůsobena potřebám všech věkových kategorií od nedonošených novorozenců po seniory. Kromě nativních EEG záznamů a standardních aktivačních metod zajišťujeme i EEG po spánkové deprivaci. Technické vybavení laboratoře umožňuje i polygrafická vyšetření.