eegCo je EEG vyšetření?

Elektroencefalografie (EEG) je vyšetřovací metoda, při níž se snímají elektrické potenciály tvořené převážně buňkami mozkové kůry. Jedná se o pomocnou vyšetřovací metodu užívanou v neurologii (zejména u záchvatovitých onemocnění), případně v psychiatrii. Před vlastním vyšetřením laborantka nasadí vyšetřovanému čepici s elektrodami. Pacient by měl při vyšetření optimálně spočívat v klidu se zavřenýma očima (nejlépe vleže). EEG laborantka je však připravena i na děti s menší ochotou ke spolupráci. Větší děti a dospělí budou v průběhu vyšetření vyzváni k hlubokému dýchání. V některých případech Vás laborantka upozorní na sérii rychlých světelných záblesků. Hluboké dýchání i blikající světlo mohou zvýšit přínos EEG vyšetření. Po vyšetření není třeba žádných specifických režimových opatření.

Co budete k EEG vyšetření potřebovat?

  • umyté vlasy (Kožní maz i dětské olejíčky komplikují EEG vyšetření.)
  • vlastní ručník (Při vyšetření se používá malé množství vodivého gelu, který lze z vlasů utřít.)

Nespolupracujícím dětem (zvláště v batolecím a předškolním věku) doporučujeme přinést s sebou oblíbenou knížku, hračku, tablet či DVD přehrávač.

Vyšetření většinou indikuje neurolog, případně psychiatr. Pokud odesílajícím lékařem není MUDr. Munzar, budete potřebovat i žádanku od Vašeho lékaře.

Jak dlouho vyšetření trvá?

Standardní záznam trvá 20 minut. Je však třeba počítat s nejméně stejným časem na přípravu. Celkem tedy asi 40 minut. Doporučí-li lékař pořídit spánkový záznam, vyšetření může trvat i mnohem déle. Pro vyšetření batolat a předškoláků nabízíme termíny v časném odpoledni, v době obvyklého spánku.

Kde je možno se objednat?

  • osobně v naší neurologické ambulanci
  • telefonicky na čísle 469 318 173

Kdo Vás bude vyšetřením provázet?

  • vyškolená EEG laborantka: Dita Mrkvičková
  • lékař: MUDr. Petr Munzar

 

Parametry laboratoře

Naše laboratoř je technicky i personálně přizpůsobena potřebám všech věkových kategorií od nedonošených novorozenců po seniory. Kromě nativních EEG záznamů a standardních aktivačních metod zajišťujeme i EEG po spánkové deprivaci. Technické vybavení laboratoře umožňuje i polygrafická vyšetření.